Thursday, March 29, 2007

test pogłębionej analizy wizualnej logo

analiza czytelności znaku graficznego, który zaprojektowałem w 2005 roku dla firmy Gasket.

Celem testu było ustalenie kolejności rozpoznawania przez badaną osobę kształtów (elementów) logo w zależności od stopnia rozmycia obrazu. Test podzielony został na 20 segmentów, w których użyłem obrazów o stopniowo zmniejszanej deformacji, stosując efekt gaussian blur. Test przeprowadziłem dzięki pomocy 5 osób o różnej płci i wieku. Ich zadaniem bylo narysowanie wyłaniających się kształtów oraz przeczytanie napisu będącego składową znaku.















testy



Wyniki:

Wyodrębnienie podstawowych kształtów logo (elementów: okrągłego i poziomego) u wszystkich badanych nastąpiło pomiędzy 90 i 80% rozmycia. Odczytanie 3/4 okręgu w przedziale 70 i 60 % - podobnie jak wyodrębnienie z poziomego kształtu jego składowych. Do 40% zaobserwowane przez badanych figury i ich relacje ulegają doprecyzowaniu. Przy sekcji 35% zauważamy próby odczytywania liter i proces ten stopniowo przebiega ku wartości rozmycia 25-15%, kiedy wszystkie znaki można uznać za prawidłowo rozpoznane. W testach zwraca uwagę trudność odcyfrowania litery E - jest ona pozbawiona jednego elementu i prowadzi to badanych to skojarzeń z literą S. Odczytanie litery G nie sprawiało badanym kłopotów, mimo drobnej zmiany jej kształtu.


Wnioski:

Znak graficzny ma łatwo rozpoznawalny obrys, przy dużej deformacji jego podstawowe kształty są czytelne. Nieco więcej kłopotu sprawia odczytanie liter, są one jednak wyraźnie mniejsze, dodatkowo modyfikacja znaku E prowadzi do pomyłek. Niewielkie zmiany form liter wyróżniają logo, choć naraża to na szwank jego czytelność. Sądzę jednak, iż możliwość identyfikowania produktów bądź obiektów oznaczonych badanym znakiem graficznym jest wysoka i wystarczająca.

www.gasket.com.pl






No comments: